MASMLJ85CAE3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MASMLJ85CAE3
  • 1
Mega Source # : MEGA-MASMLJ85CAE3
Manufacturer : Microsemi
Packaging : Bulk
Description : TVS DIODE 85V 137V DO214AB
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 137V
Voltage - Breakdown (Min) : 94.4V
Type : Zener
Supplier Device Package : DO-214AB
Series : Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection : No
Power - Peak Pulse : 3000W (3kW)
Package / Case : DO-214AB, SMC
Other Names : 1086-6559
1086-6559-MIL
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 20.8A