CDBM1100-G
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
CDBM1100-G
Mfr.Part # : CDBM1100-G
Manufacturer : Comchip Technology
Description : DIODE SCHOTTKY 100V 1A MINISMA
Stock : 268882
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F : 120pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) : 1A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 500 µA @ 100 V
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : -50°C ~ 150°C
Package / Case : SOD-123T
Product Status : Active
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : Mini SMA/SOD-123
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 850 mV @ 1 A