06125C124KAT2W
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
06125C124KAT2W
  • 1
Mega Source # : MEGA-06125C124KAT2W
Manufacturer : AVX (KYOCERA AVX)
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP CER 0.12UF 50V X7R 0612
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 50V
Tolerance : ±10%
Thickness (Max) : 0.040" (1.02mm)
Temperature Coefficient : X7R
Size / Dimension : 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Package / Case : 0612 (1632 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : Low ESL (Reverse Geometry)
Detailed Description : 0.12µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0612 (1632 Metric)
Capacitance : 0.12µF